| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Stack Height: | 0.600" (15.240mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-05-56-G-S-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
HDWM-05-55-S-S-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-315-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-350-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-397-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-433-118Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-440-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-446-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-473-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
HW-07-08-T-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.44000 |