| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.166" (4.216mm) |
| Length - Stack Height: | 0.397" (10.084mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-06-T-D-433-118Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-440-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-446-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-473-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
HW-07-08-T-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.44000 |
![]() |
EW-15-10-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.44000 |
![]() |
EW-16-09-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.44000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1020-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 217 $1.44000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1125-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 217 $1.44000 |
![]() |
DW-08-19-L-S-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.44000 |