| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.165" (4.191mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-15-10-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.44000 |
![]() |
EW-16-09-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.44000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1020-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 217 $1.44000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1125-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 217 $1.44000 |
![]() |
DW-08-19-L-S-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.44000 |
![]() |
DW-08-19-L-S-1045Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.44000 |
![]() |
EW-08-19-L-S-840Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.44000 |
![]() |
DW-08-14-L-S-1006-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 170 $1.44000 |
![]() |
DW-08-14-L-S-1060-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 170 $1.44000 |
![]() |
DW-08-14-L-S-1100-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 170 $1.44000 |