| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.765" (19.431mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.265" (6.731mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-19-S-S-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.44000 |
![]() |
DW-05-19-S-S-999Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.44000 |
![]() |
EW-12-19-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.44000 |
![]() |
DWM-05-56-G-S-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
HDWM-05-55-S-S-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-315-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-350-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-397-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-433-118Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-440-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |