| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.195" (4.953mm) |
| Length - Stack Height: | 1.025" (26.035mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-19-L-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.44000 |
![]() |
DW-04-19-L-D-940Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.44000 |
![]() |
DW-04-19-L-D-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.44000 |
![]() |
HW-06-10-L-S-500-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 270 $1.44000 |
![]() |
DW-05-19-S-S-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.44000 |
![]() |
DW-05-19-S-S-999Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.44000 |
![]() |
EW-12-19-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.44000 |
![]() |
DWM-05-56-G-S-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
HDWM-05-55-S-S-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.44000 |
![]() |
TW-06-06-T-D-315-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.44000 |