| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.177" (4.496mm) |
| Length - Stack Height: | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Tail: | 0.125" (3.175mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-17-T-D-270-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-500-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-525-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.39000 |
![]() |
EW-05-20-S-S-690-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 227 $1.39000 |
![]() |
DWM-05-58-G-S-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
DWM-05-61-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
EW-15-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
DW-06-12-T-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 221 $1.39000 |
![]() |
EW-07-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 220 $1.39000 |
![]() |
EW-07-14-T-D-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 220 $1.39000 |