| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.050" (26.670mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.230" (5.842mm) |
| Length - Stack Height: | 0.700" (17.780mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-15-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
DW-06-12-T-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 221 $1.39000 |
![]() |
EW-07-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 220 $1.39000 |
![]() |
EW-07-14-T-D-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 220 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 219 $1.39000 |
![]() |
HW-06-16-G-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1010Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1015Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |