| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.060" (1.524mm) |
| Length - Stack Height: | 1.040" (26.416mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-14-14-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 219 $1.39000 |
![]() |
HW-06-16-G-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1010Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1015Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1050Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1100Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1103Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1181Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |