| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.217" (5.512mm) |
| Length - Stack Height: | 1.103" (28.016mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-14-T-D-1181Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1210Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1320Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-984Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-985Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |
![]() |
TW-13-01-T-S-145-089Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.39000 |
![]() |
EW-13-13-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.39000 |
![]() |
HW-10-09-T-S-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.39000 |
![]() |
HW-10-09-T-S-540-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.39000 |