| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 13 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-10-09-T-S-375-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.39000 |
![]() |
HW-10-09-T-S-540-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 190 $1.39000 |
![]() |
DW-09-20-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.39000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-1000-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 183 $1.39000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-890-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 183 $1.39000 |
![]() |
DW-13-12-T-S-750-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.39000 |
![]() |
DW-13-12-T-S-800-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.39000 |
![]() |
HDWM-07-01-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.39000 |
![]() |
DW-17-09-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.39000 |
![]() |
DW-17-09-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.39000 |