| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HDWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.130" (3.302mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-17-09-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.39000 |
![]() |
DW-17-09-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.39000 |
![]() |
HW-06-11-T-S-750-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 147 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1122Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1125Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1180Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1190Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1210Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
HW-09-16-T-S-250-SM-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 122 $1.39000 |
![]() |
EW-14-14-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 119 $1.39000 |