| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.198" (5.029mm) |
| Length - Stack Height: | 1.122" (28.499mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-14-14-T-S-1125Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1180Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1190Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-1210Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.39000 |
![]() |
HW-09-16-T-S-250-SM-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 122 $1.39000 |
![]() |
EW-14-14-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 119 $1.39000 |
![]() |
EW-14-14-T-S-1100Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 119 $1.39000 |
![]() |
EW-14-14-T-S-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 119 $1.39000 |
![]() |
DWM-13-01-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 116 $1.39000 |
![]() |
HW-04-09-G-D-380-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 936 $1.41000 |