| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.137" (3.480mm) |
| Length - Stack Height: | 0.525" (13.335mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-05-20-S-S-690-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 227 $1.39000 |
![]() |
DWM-05-58-G-S-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
DWM-05-61-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
EW-15-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.39000 |
![]() |
DW-06-12-T-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 221 $1.39000 |
![]() |
EW-07-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 220 $1.39000 |
![]() |
EW-07-14-T-D-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 220 $1.39000 |
![]() |
DW-14-14-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 219 $1.39000 |
![]() |
HW-06-16-G-S-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.39000 |