| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.220" (5.588mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-15-T-D-400-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 275 $1.39000 |
![]() |
HW-06-11-L-S-433-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 270 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-245-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-331-210Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-400-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-430-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-450-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
HW-07-17-T-D-270-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-500-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-525-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.39000 |