| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.432" (10.973mm) |
| Length - Stack Height: | 0.433" (11.000mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-07-T-D-245-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-331-210Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-400-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-430-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-450-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
HW-07-17-T-D-270-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-500-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-525-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.39000 |
![]() |
EW-05-20-S-S-690-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 227 $1.39000 |
![]() |
DWM-05-58-G-S-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.39000 |