| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 11 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.320" (8.128mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-11-09-L-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.39000 |
![]() |
HW-12-09-T-S-433-148Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 290 $1.39000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-300-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 275 $1.39000 |
![]() |
DW-08-15-T-D-400-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 275 $1.39000 |
![]() |
HW-06-11-L-S-433-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 270 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-245-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-331-210Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-400-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-430-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |
![]() |
TW-06-07-T-D-450-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 243 $1.39000 |