| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.345" (8.763mm) |
| Length - Stack Height: | 0.875" (22.225mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-19-T-D-940Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-945Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
EW-07-20-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 250 $1.17000 |
![]() |
EW-07-20-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 250 $1.17000 |
![]() |
TW-06-01-T-D-200-062Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.17000 |
![]() |
DW-14-17-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.17000 |
DW-15-08-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.17000 |
|
![]() |
DW-15-08-T-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.17000 |
![]() |
DW-15-08-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.17000 |