DW-05-19-T-D-945
DW-05-19-T-D-945
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
DW-05-19-T-D-945
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Series
InStock
251
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height:0.945" (24.003mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)