DW-15-08-T-S-235
DW-15-08-T-S-235
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
DW-15-08-T-S-235
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Series
InStock
226
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:15
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height:0.235" (5.969mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)