| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.190" (4.826mm) |
| Length - Stack Height: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-19-T-D-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-1078Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-1150Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-860Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-940Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-945Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
EW-07-20-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 250 $1.17000 |
![]() |
EW-07-20-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 250 $1.17000 |