| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43644 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 360mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.46 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 550 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B43644A5826M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43644B5337M080TDK EPCOS |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B43644C9337M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41605C5688M009TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UBT1K471MNDDCTCCNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
50TZV1500MTPAVB18X21.5Rubycon |
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450CXW12MEFR8X30Rubycon |
CAP ALUM 12UF 20% 450V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEU-FC2A1R0HPanasonic |
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
224CKR050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
474CKR050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |