| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41605 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 22mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Polarization: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 6.5 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.331" (8.40mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UBT1K471MNDDCTCCNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
50TZV1500MTPAVB18X21.5Rubycon |
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450CXW12MEFR8X30Rubycon |
CAP ALUM 12UF 20% 450V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEU-FC2A1R0HPanasonic |
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
224CKR050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
474CKR050MCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
B41821F8686M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41821F8107M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41821F9336M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41851B5227M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |