| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 68000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.69 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.0652 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMH6R3VSN823MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN103MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN123MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN153MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN153MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN183MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN183MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN223MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN273MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH100VSN333MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |