EKMH100VSN183MQ30T
EKMH100VSN183MQ30T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EKMH100VSN183MQ30T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:KMH
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):46mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.4084 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)