EMVH100ADA101MF80G
EMVH100ADA101MF80G
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EMVH100ADA101MF80G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Category
Capacitors
Family
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type Description
Series:Alchip™- MVH
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):900mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:102.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:110 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)