EMVH160GDA681MLH0S
EMVH160GDA681MLH0S
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EMVH160GDA681MLH0S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)