EMVH100GDA472MMN0S
EMVH100GDA472MMN0S
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
EMVH100GDA472MMN0S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):58mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.3175 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.55 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)