| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43564 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 22000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 35.9 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 6 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.583" Dia (91.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.728" (145.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGH492T350W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4900UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $140.07733 |
|
CGS902T250W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 9000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $140.14033 |
|
![]() |
B43750A4278M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $140.21188 |
![]() |
B43750A9198M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 1900UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.21188 |
CGS314U025W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 310000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $140.26100 |
|
![]() |
E37X401CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.26800 |
![]() |
LNU2W822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MTEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
B43701A9129M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.36208 |