| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 24.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 34.58 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.827" (148.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNU2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MTEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
B43701A9129M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.36208 |
|
![]() |
LNU2G103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |
![]() |
LNU2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |
![]() |
LNU2G103MTEJNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |
![]() |
LNX2J182MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 630V SCREW |
In Stock: 0 $140.55400 |
![]() |
LNX2J182MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 630V SCREW |
In Stock: 0 $140.55400 |
![]() |
LNT1H224MSEBNichicon |
CAP ALUM 220000UF 20% 50V SCREW |
In Stock: 0 $140.56000 |
![]() |
LNT1H224MSENNichicon |
CAP ALUM 220000UF 20% 50V SCREW |
In Stock: 0 $140.56000 |