| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43750 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | - |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 16 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 13 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.185" (106.30mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43750A9198M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 1900UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.21188 |
CGS314U025W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 310000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $140.26100 |
|
![]() |
E37X401CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.26800 |
![]() |
LNU2W822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MTEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
B43701A9129M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.36208 |
|
![]() |
LNU2G103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |
![]() |
LNU2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |
![]() |
LNU2G103MTEJNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |