| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 15.6 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43750A4278M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $140.21188 |
![]() |
B43750A9198M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 1900UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.21188 |
CGS314U025W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 310000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $140.26100 |
|
![]() |
E37X401CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.26800 |
![]() |
LNU2W822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
![]() |
LNU2W822MTEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.34400 |
B43701A9129M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.36208 |
|
![]() |
LNU2G103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |
![]() |
LNU2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $140.44600 |