| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68000 µF |
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 26 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
550592T300DE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5900UF 300V SCREW |
In Stock: 0 $129.80750 |
![]() |
E37X501CPN822MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $130.08200 |
CGS252T450X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $130.21200 |
|
![]() |
B43750A5128M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $130.28781 |
![]() |
LNT2C333MSEBNichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW |
In Stock: 0 $130.42000 |
![]() |
LNT2C333MSENNichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW |
In Stock: 0 $130.42000 |
CGS332T450X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $130.74600 |
|
![]() |
DCMC342T550DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3400UF 550V SCREW |
In Stock: 0 $130.77500 |
![]() |
E37L501CPN103MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $130.85800 |
CGH432T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4300UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $130.90500 |