| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4300 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 43.5mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 8.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.332 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.625" (92.08mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43700B8278M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $131.20938 |
HES172G450W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.32660 |
|
![]() |
DCMC822M400DN5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.55450 |
CGS422T350X4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4200UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $131.56900 |
|
B43701A5109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.60792 |
|
![]() |
E37X451CPN103MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.69600 |
MAL250035123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $131.76000 |
|
![]() |
MAL250075123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $131.76000 |
![]() |
LNC2G103MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.78733 |
![]() |
LNC2G103MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.78733 |