| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 11mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20.6 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 30.9 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 9 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.008" Dia (76.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.693" (220.80mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250075123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $131.76000 |
![]() |
LNC2G103MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.78733 |
![]() |
LNC2G103MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.78733 |
CGH742T250X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $131.81450 |
|
CGS742T250X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $131.81450 |
|
![]() |
DCM362T450DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.93000 |
![]() |
B43455A5568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.99281 |
![]() |
MAL250139562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $132.06900 |
MAL250179562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $132.06900 |
|
B43703A9109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $132.12156 |