| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43703 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23.8 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.189" (157.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNC2W682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.15000 |
![]() |
LNC2W682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.15000 |
![]() |
LNC2W682MTEHNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.15000 |
![]() |
LNY2W682MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
B43564A5568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.56406 |