| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 19.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 27.44 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.024" (153.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNY2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
B43564A5568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.56406 |
B43584A5568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.56406 |
|
![]() |
DCMC103T350FE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $132.65167 |
![]() |
DCMC103T400FE5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $132.65167 |
![]() |
MAL210119683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $133.00000 |
![]() |
MAL210159683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $133.00000 |
B43742B5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $133.08167 |
|
B43713A6398M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $133.13844 |