| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 501 PGM-ST |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 45mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 16.3 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 24.45 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 37 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.008" Dia (76.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.780" (146.80mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MAL250179562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $132.06900 |
|
B43703A9109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $132.12156 |
|
![]() |
LNC2W682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.15000 |
![]() |
LNC2W682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.15000 |
![]() |
LNC2W682MTEHNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.15000 |
![]() |
LNY2W682MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |
![]() |
LNY2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $132.34400 |