| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43750 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | - |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 11.4 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 80 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.185" (106.30mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNT2C333MSEBNichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW |
In Stock: 0 $130.42000 |
![]() |
LNT2C333MSENNichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW |
In Stock: 0 $130.42000 |
CGS332T450X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $130.74600 |
|
![]() |
DCMC342T550DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3400UF 550V SCREW |
In Stock: 0 $130.77500 |
![]() |
E37L501CPN103MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $130.85800 |
CGH432T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4300UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $130.90500 |
|
![]() |
B43700B8278M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $131.20938 |
HES172G450W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.32660 |
|
![]() |
DCMC822M400DN5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.55450 |
CGS422T350X4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4200UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $131.56900 |