| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3400 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 550 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 54.6mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 13.843 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.687" (144.45mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E37L501CPN103MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $130.85800 |
CGH432T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4300UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $130.90500 |
|
![]() |
B43700B8278M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $131.20938 |
HES172G450W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.32660 |
|
![]() |
DCMC822M400DN5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $131.55450 |
CGS422T350X4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4200UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $131.56900 |
|
B43701A5109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.60792 |
|
![]() |
E37X451CPN103MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $131.69600 |
MAL250035123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $131.76000 |
|
![]() |
MAL250075123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $131.76000 |