| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 550C |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2400 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.125" (28.58mm) |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.187" (131.75mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E37X421CPN123MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 420V SCREW |
In Stock: 0 $126.41400 |
CGS154U040X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $126.42900 |
|
CGS312T450W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.49767 |
|
![]() |
LNC2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MTEHNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MTEJNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
HES152G450X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.56280 |