| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 28.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 39.48 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.220" (158.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNC2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MTEHNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MTEJNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
HES152G450X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.56280 |
|
![]() |
MAL210226682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $126.94500 |
![]() |
MAL210266682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $126.94500 |
![]() |
550C123T200DE2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $126.96350 |
![]() |
LNR1V474MSEBNichicon |
CAP ALUM 470000UF 20% 35V SCREW |
In Stock: 0 $127.10200 |