| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HES |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | 0%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 56mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 8.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.455 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL210226682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $126.94500 |
![]() |
MAL210266682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $126.94500 |
![]() |
550C123T200DE2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $126.96350 |
![]() |
LNR1V474MSEBNichicon |
CAP ALUM 470000UF 20% 35V SCREW |
In Stock: 0 $127.10200 |
![]() |
LNR1V474MSENNichicon |
CAP ALUM 470000UF 20% 35V SCREW |
In Stock: 0 $127.10200 |
![]() |
B43733B2229M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $127.24667 |
![]() |
MAL210212223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $127.29139 |
![]() |
MAL210252223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $127.29139 |
![]() |
500C332M450DC5FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.35300 |
![]() |
DCMC472M400DC5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $127.48300 |