| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 32.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 37.49 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.811" (173.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43733B2229M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $127.24667 |
![]() |
MAL210212223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $127.29139 |
![]() |
MAL210252223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $127.29139 |
![]() |
500C332M450DC5FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.35300 |
![]() |
DCMC472M400DC5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $127.48300 |
![]() |
DCMC472T400DC5HCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $127.48300 |
![]() |
E37L401CPN183MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $127.52400 |
![]() |
MAL250037682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.57500 |
![]() |
MAL250077682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.57500 |
![]() |
DCMC562T450DF2BPCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5600UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.74300 |