| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 17mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 44.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 13 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.118" (155.40mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250077682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.57500 |
![]() |
DCMC562T450DF2BPCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5600UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.74300 |
![]() |
LNU2W822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.95100 |
![]() |
LNU2W822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.95100 |
![]() |
LNU2W822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $127.95100 |
![]() |
B43740A9478M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $128.24531 |
B43310A5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.25563 |
|
CGH252T450X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.32050 |
|
![]() |
36DY332F450DD2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 3300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.34880 |
![]() |
550C242T450CF2ECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.38300 |