| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 36DY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 36mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 13.26 A @ 1 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.079" Dia (78.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.752" (120.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
550C242T450CF2ECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.38300 |
B43704B5688M050TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.42167 |
|
![]() |
36DY154F60DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 150000UF 60V SCREW |
In Stock: 0 $128.45750 |
![]() |
DCMX352T450DE2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.50800 |
![]() |
LNT1J154MSEBNichicon |
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $128.59600 |
![]() |
LNT1J154MSENNichicon |
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $128.59600 |
![]() |
LNX2H392MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $128.59600 |
![]() |
LNX2H392MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $128.59600 |
B43721A5109M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 10000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $128.64417 |
|
![]() |
MAL210237472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $128.71950 |