| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U37X |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 420 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | - |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 29.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 42.441 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.504" Dia (89.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.520" (191.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGS154U040X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $126.42900 |
|
CGS312T450W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.49767 |
|
![]() |
LNC2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MTEHNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MTEJNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
HES152G450X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.56280 |
|
![]() |
MAL210226682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $126.94500 |