| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 102 PHR-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 26mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 16.4 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 17 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.972" (151.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL210257472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.39900 |
![]() |
B43564B2159M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $126.40375 |
![]() |
550C242T450CE2ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.41267 |
![]() |
E37X421CPN123MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 420V SCREW |
In Stock: 0 $126.41400 |
CGS154U040X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $126.42900 |
|
CGS312T450W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.49767 |
|
![]() |
LNC2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |
![]() |
LNC2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.52200 |