| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 106 PED-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68000 µF |
| Tolerance: | -10%, +30% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 20000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 29.5 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 8 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.012" (152.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL210678683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $119.98350 |
![]() |
DCMC332M450CE2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.01967 |
LNK2W562MSEGNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |
|
![]() |
LNK2W562MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |
![]() |
LNK2W562MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |
![]() |
LNK2W562MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |
![]() |
LNK2W562MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.11800 |
![]() |
520C572T400DF2HSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5700UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $120.17800 |
![]() |
MLP561M300EB0DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 300V FLATPACK |
In Stock: 0 $120.31900 |
![]() |
E37X451CPN822MFF5UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.32400 |