| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2910 (7227 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95X156K6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.84470 |
![]() |
T95X156M010EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 10V 2910 |
In Stock: 0 $1.84470 |
![]() |
T95X156M6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.84470 |
T350H226M025AT7301KEMET |
CAP TANT 22UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.84676 |
|
TPSD107K016H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.85020 |
|
![]() |
TRJD107M016A0150Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.85020 |
TACV106K010RTAElco (AVX) |
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206 |
In Stock: 0 $1.85185 |
|
TPSV687M006R0050Elco (AVX) |
CAP TANT 680UF 20% 6.3V 2924 |
In Stock: 0 $1.85565 |
|
![]() |
T95X226K004LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
T95X226K6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.85625 |