| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2910 (7227 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95X336K004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
T491X156K050AT7280KEMET |
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.78750 |
|
![]() |
TPSD156M035B0100Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.78750 |
593D227X5010E2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 5% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.78853 |
|
T322D226M015ATKEMET |
CAP TANT 22UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.79256 |
|
T322D156M020ATKEMET |
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $1.79256 |
|
T491X107M016ZGKEMET |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.79433 |
|
![]() |
TM3D686K6R3HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.79520 |
![]() |
TM3D686M6R3HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.79520 |
![]() |
TM3D686K6R3LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.79520 |